Tai či čuan je umění žít – čínské cvičení pro zdraví, krásu a vitalitu

Moudrý člověk nečeká, až se objeví nemoc, dává lidem rady, dokud jsou zdraví.
Chi Pa – lékař “Žlutého císaře”

Taičičuan (taijiquan) a čigong (gigong) jsou jedním z nejlepších výtvorů čínské kultury, založených na filozofii jin a jang univerzální vitální energie. Člověk se rodí jako součást přírody a celé jeho fyzické a psychické bytí je založeno na vlivu různých energií, jež přichází z univerza a země. Vliv univerzálních energií na lidské bytosti, na jejich chování, na jejich mentální a fyzické zdraví je v Číně znám již více než tisíc let.

“ŽIVOT JE POHYB” to je přírodní princip celé kreace života. Aby se zachovalo nebo navrátilo ztracené zdraví, svaly a šlachy, klouby a vazy, vnitřní orgány, cesty pro krevní oběh a vitální energie (akupunkturní meridiány) mají potřebu každodenního specifického cvičení pohybu. Lidská kůže se stovkami energetických bodů je velký receptor či (qi) vitální energie. Vnitřek lidského těla je jako řeka s mnoha malými potoky a říčkami – cirkulace krve a vitální energie. V přírodě, když se průtok vody zastaví, vznikne bažina – bystrá a čistá voda ztrácí své vlastnosti a kvalitu.

Taičičuan má ve svých cvičeních tři velmi důležité aspekty:

1. Cvičení mysli – pomocí cviků taičičuanu lze dosáhnout koncentrace a klidu, neutralizace negativních myšlenek a emoci, stresu a deprese – možných původců mnohých nemocí.

2. Cvičení dechová – v taičičuanu se učí pravidelnému a přirozenému dýchání, které je synchronizováno se specifickými pohyby, které vedou k vitalitě mysli i těla, rovnováze a vyváženosti nervového systému.

3. Cvičení těla – cvičení specifických pohybů vede ke správnému postoji těla, vitalitě, kráse, pohyblivosti kloubů a harmonii pohybů, k odstranění toxinů z těla, jakož i k dokonalé relaxaci mysli a těla, což je podmínkou pro řádnou funkci všech tělesných orgánů.

Či – vitální energie je fenomén přírody, substance, která tvoří lidskou bytost a vše kolem ní. Všechny lidské mentální a fyzické funkce závisí na síle a rovnováze čchi energie. Chybný způsob života, chybná kombinace stravy, různé stresy a deprese, negativní emoce, to vše může porušit jemný energetický systém lidského těla a být původcem mnoha těžkých a nevyléčitelných nemocí. Cviky taičičuanu a čigongu spočívají na dokonalém poznání přírodních zákonů a energií nebe, země a člověka. Na rozdíl od různých sportů a cvičení, taičičuan a čingong je způsob “fyzických” pohybů, mentání koncentrace a pravidelného dýchání, jež odstraňují různé tělesné blokády, stimulují krevní oběh a vitální či energie.

Při cvičení taičičuanu a čigongu není nutná tělesná síla nebo rychlost, a tak je toto mimořádné cvičení dostupné všem: ženám a mužům, starým i mladým, nemocným i zdravým. Provádění tohoto cvičení jednotlivě nebo ve skupině přináší zdraví a radost. Deset až patnáct minut cvičení denně přináší neocenitelný užitek pro vaše mentální a tělesné zdraví. Budete plni duševní a tělesné vitality, kterou můžete s úspěchem využít v každodenním životě, při práci, při sportu.

Cviky taičičuanu a čigongu představují část “anma programu” – umění života, který sestavil a vede Mario Topolšek, profesor bojových umění a čigong tradičních metod Východu. Zárukou kvality je 35 let praktických zkušeností autora “anma programu”, mistra 4. generace učitelů, jež pochází z jižního Šaolin (Shaolin) chrámu Fujian v Číně, známého svým bojovým uměním a přírodní medicínou.

Prof. Mario Topolšek

listopad 2001

© Copyright Taichi Račice. Všechna práva vyhrazena Vyrobil Miroslav Baka

Search